Корзина
33 отзыва
Бесплатный просчет солнечной системы для Вашего дома!Заказать просчёт

Сейчас компания не может быстро обрабатывать заказы и сообщения, поскольку по ее графику работы сегодня выходной. Ваша заявка будет обработана в ближайший рабочий день.

+380681537303
+380730736383
+380987505003
+380660867303
УкраинаДнепропетровская областьКривой Рогул.Волгоградская, 4
Солнечные технологии и энергосберегающее системы. Продажа, монтаж, сервис.
Оставить отзывНаличие документов
Знак Наличие документов означает, что компания загрузила свидетельство о государственной регистрации для подтверждения своего юридического статуса компании или физического лица-предпринимателя.

RAB-тарифи на енергоносії

RAB-тарифи на енергоносії

Нововведення, які начебто прямо нас не стосуються, але ляжуть тягарем на наші гаманці. Коротко про RAB-тарифи.

RAB (регуляторна база активів) – тарифи, або стимулюючі тарифи це система довгострокового тарифоутворення, основною метою якої є залучення інвестицій у розвиток та модернізацію електричних мереж, при якій власнику розподільної мережі гарантується отримання певного прибутку на суму вкладених інвестицій. 
27.07.2017 внесено зміни до Постанови НКРЕКП від 23.07.2013 №1009 "Про встановлення параметрів регулювання, що мають достроковий строк дії, для цілей стимулюючого регулювання" (зміни набрали чинності 11.01.2018). Відповідно до внесених до постанови змін НКРЕКП встановлено норму доходу як для нових активів, так і для активів наявних на дату переходу до стимулюючого регулювання однаковий рівень прибутковості — 12,5%. 
ПЕРЕВАГАМИ введення тарифу є те, що у розподільчих компаній з'явиться можливість оновлювати та модернізувати інфраструктуру (дроти, опори, трансформатори), це дозволить:
- знизити втрати електроенергії при розподілі (на сьогодні за даними НКРЕКП втрати становлять 12-15%, в окремих енерговузлах до 33%);
- покращити якість енергопостачання споживачам, яка вимірюється в кількості хвилин відключень на рік (відповідно до постанови НКРЕКП час відключень буде доведено до рівня 150 хвилин на рік в містах та 300 хв. в сільській місцевості, на сьогодні цей показник складає близько 2000 хвилин)
RAB-тарифи за умови правильного впровадження стимулюють обленерго до скорочення витрат і модернізації мереж.
Враховуючи те, що тариф встановлюється раз на три – п’ять років, то компанія знаючи, що наступні роки вона заробить фіксовану суму — відсоток вартості її активів, буде зацікавлена проводити заходи з модернізації та ставати більш ефективною.
До НЕДОЛІКІВ можна віднести те, що відсоток доходу, встановлений постановою НКРЕКП як для наявних, так і для нововведених активів однаковий, при тому, що вартість наявних активів буде взято не відповідно до фінансової звітності підприємств, або вартості на момент приватизації, а відповідно до Методології оцінки Фонду держмайна України. І це при тому, що наявні активи вже оплачені споживачами в тарифах. Крім того, відсоток доходу для придбання нових активів можна назвати невисоким, враховуючи те, що вклавши кошти в банківську установу на депозитний рахунок можна отримати в середньому від 12 до 15% річних.
Для прикладу, вартість активів ДТЕК ДНІПРООБЛЕНЕРГО для RAB - тарифу становить 13,4 млрд. грн. (за даними ЗМІ), а на момент приватизації становила - 5,9 млрд грн., за даними фін.звітності станом на 31.12.2017 – трохи більше 5 млрд.грн.
Тобто, в структуру тарифу на розподіл електроенергії ДТЕК ДНІПРООБЛЕНЕРГО зможе додатково закласти прибуток у сумі 1,7 млрд.грн. (13,4 млрд.грн. х 12,5% = 1,7 млрд. грн.), при цьому обов’язковість інвестування отриманого прибутку в підприємство законодавчими актами не визначено.
За прогнозами голови НКРЕКП вартість електроенергії збільшиться приблизно на 10%, що відповідно збільшить і вартість тарифів обленерго для споживачів. На сьогодні уряд стверджує, що для населення тарифи не збільшуватимуться, але збільшення тарифів на електроенергію для непобутових споживачів призведе до збільшення цін на інші товари та послуги (теплова енергія, водопостачання та водовідведення, електротранспорт, харчові продукти тощо).

P.S. RAB-тарифи вводяться для компаній, які розподіляють електроенергію, тобто доставляють її від виробника до споживача. Споживачеві вони відомі як обленерго, саме вони працюють з населенням.
Більшість цих компаній є приватними і належать Ігорю Коломойському, Рінату Ахметову, братам Суркісам, Костянтину Григоришину та групі VS Energy (належить росіянам Михайлу Воєводіну, Євгенію Гіннеру, Сергію Шаповалову та Олександру Бабакову). Держава також має частку у низці обленерго, у деяких — переважну.

Другие статьи